Mar Dominic Kokkat CST

Mar Dominic Kokkat CST
Bishop Emeritus of Gorakhpur
Date of Birth 23rd February 1932
Religious Profession 18th May 1953
Priestly Ordination 4th October 1960
Episcopal Ordination 4th October 1984
Installation 14th October 1984
Retirement 15th July 2006

Born February 23, 1932, at Vaikon in Kerala, young Dominic became a professed member of the Little Flower Congregation in 1953. His Major Seminary formation and theological studies were at Papal Seminary, Kandy (Srilanka) and in Pune. He was ordained priest on October 4, 1960. He served his congregation in various capacities such as Vice Rector of the C.S.T. Philosophical Seminary, Alwaye, Principal, Technical School, Alwaye and Mission Superior in the CST Mission of Punjab. He was also Assistant Secretary, CBCI, New Delhi from 1978 to 1982. He holds Diploma in Social Work from the Coady Institute, Canada. On October 4, 1984 he was ordained bishop of the newly established Diocese of Gorakhpur and was installed its first bishop on October 14, 1984. His deep concern for the poor and marginalized has been a guiding factor for him to begin various apostolate in the diocese by which the downtrodden and neglected could find their due place in the society. Besides, being a great devotee of St. Therese of Child Jesus and having been impressed by the thrust of his congregation, he founded in 1988 the Congregation of the Little Sisters of St. Therese (LST).

Back to Top

Syro Malabar Live