Mar Mathew Moolakkatt O.S.B.

Mar Mathew Moolakkatt O.S.B.
Bishop of Kottayam

Mar Mathew Moolakkatt was born on February 27, 1953 at Uzhavoor in Kottayam Distrct. He was ordained priest on the 7th December, 1978. He has B.Sc., B.Ed., M.A. in Sociology and doctorate in Canon Law. In 1994 he joined the Vallombrosan Benedictine Monastery and made the Final Profession on December 5, 1998; on December 28, 1998 he was nominated Bishop of Holler and appointed Auxiliary Bishop of Kottayam. He Received the Episcopal Ordination on 6th January, 1999 form His Holiness Pope John Paul II. Later on August 15, 2003 H.H. Pope John Paul II appointed Mar Mathew Moolakkat as Co-Adjutor Bishop of the Eparchy of Kottayam. He is now serving as member of CBCI Commission for Justice Peace and Development. He is the member of the K.C.B.C. Commission for Youth. Presently he is a member of permanent synod of the Syro-Malabar Church and also a member of the Liturgical Commission. He is also a synodal commission member of St. Thomas Apostolic Seminary, Vadavathoor and Good Shepherded Major Seminary, Kunnoth. On 14th January 2006 when Mar Kunnachery resigned he was enthroned as the Metropolitan Archbishop of Kottayam.

Back to Top

Syro Malabar Live